Metalor jest jedną z najstarszych i największych grup zajmujących się rafinacją metali szlachetnych na świecie, prowadząc działalność w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Hongkongu i Singapurze. Produkowane przez rafinerię sztabki złota i srebra klasy inwestycyjnej są wysoko cenione zarówno w hurtowym, jak i detalicznym segmencie globalnego rynku kruszców. Do późnych lat 90-tych Metalor był własnością Swiss Bank Corporation (SBC), a od 2016 r. należy do japońskiej grupy Tanaka, która nabyła całą grupę Metalor i zintegrowała ją ze swoją działalnością w zakresie metali szlachetnych, o czym pisaliśmy przy okazji publikacji dot. rafinerii Tanaka.
Historia Metalor
Prekursor nowoczesnej rafinerii Metalor został założony w Le Locle w szwajcarskim kantonie Neuchâtel w 1852 roku, jako dostawca złotych komponentów dla lokalnego przemysłu zegarmistrzowskiego. W 1864 r. rafineria połączyła się z lokalnym bankiem i rozszerzyła swoją działalność o dostarczanie kruszcu dla branży bankowej, a także stopów złota dla przemysłu zegarmistrzowskiego. W 1918 roku rafineria została przejęta przez Swiss Bank Corporation (SBC) i stała się spółką zależną SBC. W 1936 r. rafineryjna spółka zależna SBC została przemianowana na „Métaux Précieux SA Metalor”. W 1947 r. rafineria przeniosła się do nowej lokalizacji w Marin-Epagnier w Neuchâtel, gdzie znajduje się do dziś.
Rafineria grupy w Hongkongu została otwarta w 1982 roku, a Metalor rozpoczął prowadzenie rafinerii w USA w 1986 roku. W 1998 r. SBC połączył się z Union Bank of Switzerland (UBS), a większość akcji Métaux Précieux SA Metalor została przejęta od SBC przez grupę szwajcarskich inwestorów prywatnych, w skład której wchodzili Ernst Thomke, Martin Bisang, Rolf Soiron i Giorgio Behr. Grupa rafineryjna zmieniła nazwę z „Métaux Précieux SA Metalor” na „Metalor Technologies” w 2001 roku. Na początku XXI wieku Metalor pozyskał dodatkowy kapitał od innej grupy szwajcarskich inwestorów prywatnych, którzy działali za pośrednictwem spółki z Brytyjskich Wysp Dziewiczych o nazwie „Partners Only”, zwiększając tym samym bazę udziałów.
Chińska rafineria Metalor została otwarta w 2006 r. w Suzhou, 100 km na zachód od Szanghaju. W 2007 r. Metalor nabył Johnson Matthey Hong Kong Ltd i przejął działalność rafinerii złota i srebra Johnson Matthey w Hongkongu. W 2009 r. francuska spółka private equity o nazwie Astorg Partners nabyła większość udziałów w Metalor Technologies poprzez przejęcie większości udziałów, które były w posiadaniu szwajcarskich inwestorów prywatnych. Niektórzy z tych szwajcarskich udziałowców, tacy jak Martin Bisang, pozostali na pokładzie Astorg jako inwestorzy w Metalor. W 2013 roku Metalor otworzył rafinerię metali szlachetnych w Singapurze.
Przejęcie Tanaka
W lipcu 2016 r. Metalor i japońska firma Tanaka Kikinzoku Kogyo KK ogłosiły, że Tanaka podpisała umowę, na mocy której japońska firma przejmie pełny pakiet akcji grupy Metalor, tj. Metalor Technologies International SA. Organizacyjnie Tanaka Kikinzoku Kogyo K.K. jest spółką należącą do grupy Tanaka Precious Metals. Formalnie „grupa” spółek Tanaka jest zarządzana przez spółkę holdingową Tanaka Holdings Co.
Warto zauważyć, że zarówno Tanaka Kikinzoku Kogyo, jak i Metalor Technologies są członkami panelu arbitrażowego LBMA, obok rafinerii PAMP, Argor-Heraeus i Rand Refinery, więc biorąc pod uwagę, że Metalor i Tanaka staną się jedną grupą, jest prawdopodobne, że w przyszłości nie będą reprezentowane w panelu arbitrażowym LBMA.
Struktura organizacyjna Metalor
Metalor Technologies posiada trzy działy, a mianowicie Refining, Electrotechnics i Advanced Coatings.
Dział Electrotechnics zajmuje się produkcją srebra i innych stopów do styków przewodzących prąd elektryczny, wykorzystywanych w szerokim zakresie zastosowań. Jej zakłady znajdują się w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
Dział Advanced Coatings dostarcza rozwiązania galwaniczne i sprzęt dla stopów wykorzystywanych w sektorze luksusowych zegarków i biżuterii, a także wytwarza powłoki dla półprzewodników. Dział ten produkuje również proszki i płatki metali szlachetnych do zastosowań fotowoltaicznych, ekranów dotykowych i jest zaangażowany w zastosowania nanotechnologiczne. Zakłady działu Advanced Coating znajdują się w Szwajcarii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii.
Dział Refining zajmuje się rafinacją metali szlachetnych z urobku górniczego i złomu przemysłowego, a także przekształcaniem sztabek metali szlachetnych klasy inwestycyjnej (na przykład ze sztabek o masie 400 uncji w sztabki o masie 1 kilograma). Grupa Metalor Refining prowadzi rafinerie w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Hongkongu i Singapurze.
Rafinerie Metalor
Rafinerie metali szlachetnych Metalor przetwarzają doré kopalniane, złom przemysłowy i surowce wtórne, a także przekształcają istniejące sztabki metali szlachetnych w nowe sztabki. Cztery zakłady rafineryjne grupy znajdują się w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Hongkongu i Singapurze.
Zdolność rafinacji złota Metalor na całym świecie wynosi około 800 ton rocznie. Produkcja złota w rafineriach Metalor obejmuje sztabki złota do celów inwestycyjnych, które są dostarczane do banków centralnych, banków kruszców, klientów przemysłowych i rynku detalicznego, a także złoto ziarniste, które jest wykorzystywane w produkcji luksusowych i zaawansowanych technologicznie produktów i które może być rafinowane do czystości do 99,999% dla sektora elektronicznego. Rafinerie Metalor dostarczają również metale szlachetne do dwóch innych działów grupy Metalor Technologies, Advanced Coatings i Electrotechnics. Rafinerie Metalor rafinują również srebro, platynę, pallad oraz w znacznie mniejszym stopniu rod, ruten i iryd.
Gama sztabek Metalor Investment
Metalor produkuje zarówno odlewane, jak i bite sztabki złota klasy inwestycyjnej. Sztabki odlewane produkowane są w następujących gramaturach: 100 gramów, 250 gramów, 500 gramów, 1 kg, 400 uncji i 10 toli. Sztabki bite produkowane są w gramaturach 5 gramów, 10 gramów, 20 gramów, 50 gramów, 100 gramów i 1 uncji. Rafineria Metalor w USA produkuje również sztabki złota o masie 100 uncji, które kwalifikują się do dostawy w ramach kontraktów futures na złoto na giełdzie COMEX. Gama odlewanych sztabek srebra obejmuje sztabkę o wadze 1 kg i sztabkę o wadze 100 gramów.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.