Złoto – od setek lat symbol bogactwa i marzenie niejednego człowieka. Choć w wielu krajach nie służy już jak przed laty jako środek płatniczy, jest jednym z najważniejszych sposobów gromadzenia kapitału i lokowania prywatnych oszczędności. Odkrycie złóż złota (ewentualnie innych metali szlachetnych) na terenie kraju, to zawsze dobra wiadomość dla jego obywateli. Niestety, w ostatnich dziesięcioleciach niewiele się o takich odkryciach słyszy. Według przewidywań analityków przy zachowaniu obecnego tempa wydobycia kruszców, zasoby złota mogą wyczerpać się w ciągu kolejnych 30 lat.
Złoto – surowiec o zasięgu globalnym
Na początek warto zdawać sobie sprawę, że złoto jest metalem szlachetnym o uniwersalnym charakterze. Na całym świecie znajdziemy przedsiębiorstwa zajmujące się rafinacją złota i obrotem metalami szlachetnymi. Złoto wydobywa się na każdym zamieszkanym kontynencie, w 90 krajach całego świata. Kopalnie złota znajdziemy w Afryce. Największe wydobycie na tym kontynencie odnotowuje się w Ghanie i Republice Południowej Afryki. Swoje kopalnie złota ma też Australia czy Ameryka Południowa (tu przoduje Peru). Złoto wydobywa się oczywiście w krajach Ameryki Północnej i w krajach Azjatyckich. Pozyskiwanie kruszców, które można przetopić na złote monety i sztabki złota nie jest tak powszechne w Europie. Wydobycie odnotowujemy na terenie Finlandii, Rosji i Turcji (choć tu kopalnie występują głównie na azjatyckich terytoriach tych państw).
Najwięksi producenci złota – „wielka czwórka” i nowi liderzy
W drugiej połowie XX wieku produkcja złota była zdominowana przez cztery państwa. Najwięcej cennego kruszcu wydobywano w Australii, USA, Kanadzie i RPA. Znaczenie tych krajów potwierdza m.in. powstanie nowej formy obrotu złotem inwestycyjnym, czyli produkcja złotych monet bulionowych. Pierwsze krugerrandy wyemitowane w mennicy południowoafrykańskiej w 1967 roku i szybko zdobyły one popularność – już w 8 lat po pierwszej emisji wyprodukowano ich ponad 3 miliony. W ostatnich dekadach wymienieni liderzy stracili swoją pozycję. Obecnie największym producentem złota są Chiny, które w 2016 roku wydobyły ponad 460 ton kruszcu, wyprzedając Australię. Na trzecim miejscu pojawiła się Rosja. W pierwszej piątce pozostają też Stany Zjednoczone i RPA.
Złoto cenne, coraz cenniejsze
Światowe wydobycie złota przenosi się przede wszystkim na kontynent azjatycki. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że globalne złoża złota ulegają znaczącemu uszczupleniu, a nowych spektakularnych odkryć w ostatnich dekadach nie odnotowano. Zmiana ta może być po prostu naturalną konsekwencją dotychczasowego wydobycia w poszczególnych krajach. Warto również podkreślić, że kraje przodujące w produkcji powiększają również własne rezerwy tego metalu lokacyjnego – Chiny, Rosja i Indie w ostatnich latach kupują złoto. W związku ze stopniowym wyczerpywaniem złóż, coraz powszechniejsze staje się pozyskiwanie złota z elektroniki i innych produktów przemysłowych.
Inwestycja w złoto – najlepszy możliwy wybór?
Biorąc pod uwagę zmniejszającą się podaż złota, można przypuszczać, że w naturalny sposób będzie ono zyskiwać na wartości. Jednak już dziś ci, którzy zdecydowali się na zakup sztabek i monet inwestycyjnych mogą cieszyć się z zysków na sprzedaży złota. W ostatnich latach kurs złota poszedł mocno w górę – inwestycje sprzed lat mogą zwrócić się z dużym zyskiem.
Wiele osób jednak szuka obecnie informacji o możliwości nabycia złota inwestycyjnego w każdej postaci – wizja globalnego kryzysu zachęca do tego, by zabezpieczyć własne oszczędności. Wygodnym rozwiązaniem może być sklep internetowy, np. skup 79 Element. Sklep pozwala na anonimowy zakup złota w wybranej przez Ciebie formie. Kupisz tam sztabki złota oraz popularne monety inwestycyjne (przechodząc na stronę: https://79element.pl/zlote-monety-inwestycyjne/). Twoja przesyłka zostanie dostarczona pod wskazany adres albo do wybranego paczkomatu. W ten sposób możesz nabyć cenny kruszec i zadbać o własne oszczędności.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.