Historia inwestowania – w co inwestowano najchętniej na przestrzeni minionych lat?

Dynamiczny rozwój handlu, już od czasu wymiany barterowej zrodził w ludziach potrzebę utrzymania i pomnażania swojego majątku. Początkowo było to utrudnione ze względu na krótką trwałość dużej ilości posiadanych dóbr oraz wymaganą do ich przetrzymywania powierzchnię magazynową. Równolegle z rozwojem środków płatniczych pojawiły się różnorakie możliwości inwestycyjne różniące się między sobą zarówno stopą zwrotu, jak i ryzykiem.

 

Początki inwestycyjne na świecie

Pierwsze udokumentowane ślady działań inwestycyjnych pochodzą z Mezopotamii, gdzie udzielano pożyczek i zarabiano na ich oprocentowaniu. Nie był to zbyt dochodowy rodzaj lokowania kapitału, ale dość bezpieczny, bo opatrzony niskim stopniem ryzyka.

W późniejszym czasie rozpowszechniły się także inne formy oszczędzania, rozwinęły się inwestycje z elementami spekulacji. Wysokie ryzyko im towarzyszące nie zniechęcało inwestorów ze względu na możliwość uzyskania dużego i szybkiego zwrotu. Dobrym przykładem tego rodzaju zarządzania kapitałem były pożyczki morskie w starożytnym Rzymie. Polegały one na tym, że wierzyciel udzielał armatorowi pożyczki na wyprawę morską. Jeśli statek zatonął, inwestor tracił wszystko, jeśli jednak podróż skończyła się sukcesem to otrzymywał znacznie wyższy zwrot niż mógłby uzyskać z innych form pożyczek (odsetki od pożyczek w Rzymie były reglamentowane, ale nie dotyczyło to pożyczek morskich).

złoto inwestycyjneO tym, jak ryzykowane bywają spekulacje przekonała się XVII-wieczna Holandia. Tamtejsze spekulacje na skalę krajową, których przedmiotem były powszechnie nabywane cebulki tulipanów, doprowadziły do tzw. kryzysu tulipanowego.

Pierwowzorem giełdy były spotkania w Brugii, w domu kupca flandryjskiego nazwiskiem van der Borse, z XV-XVI wieku. Z kolei pierwsza prawdziwa giełda, na której handlowano papierami wartościowymi powstała w Antwerpii w połowie XV wieku. Początkowo handlowano jedynie obligacjami państwowymi. Obrót akcjami miał swój początek dopiero w XIX wieku.

 

Główne kanały inwestycyjne w ostatnich 112 latach

Przedmiotem analizy z raportu Credit Suisse były popularne obszary inwestowania na przestrzeni ostatniego stulecia. Należały do nich: akcje, złoto i nieruchomości. Niestety akcje i obligacje są bardzo wrażliwe na inflację i trudne do przewidzenia pod kątem ewentualnych zysków. Złoto i nieruchomości były najchętniej wybierane przez inwestorów indywidualnych, a ich odporność na inflację (na złocie można nawet zarobić) sprawia, że choć nie gwarantują wysokich zysków, to jednak są dobrą i bezpieczną lokatą kapitału.

 

Dzisiejsze inwestycje – złoto inwestycyjne jako bezpieczna lokata gotówki

Z historycznych danych wynika, że złoto nie bywało raczej przedmiotem spekulacji. Najczęściej służyło tezauryzacji, czyli ochronie wartości majątku. Podobnie jest dzisiaj, choć raporty z ostatnich stu lat wskazują, że nabywając złoto i sprzedając je w odpowiednim momencie można liczyć nie tylko na ochronę kapitału przez niszczącym działaniem inflacji, ale również na zarobek. Chcąc bezpiecznie ulokować oszczędności w złocie warto odwiedzić stronę wiarygodnego dilera zajmującego się sprzedażą złota, na przykład w postaci złotych monet https://79element.pl/zlote-monety-inwestycyjne/. Firma 79th Element oferuje także szeroki wybór monet inwestycyjnych, wybijanych w najlepszych światowych mennicach. Wśród nich można znaleźć m.in. Krugerrand czy Maple Leaf, które uchodzą za najbardziej rozpoznawalne na świecie.

złote monetyW inne metale szlachetne także warto inwestować

Sprzedaż złota to nie jedyna możliwość inwestycyjna. Atrakcyjnymi kruszcami są także platyna oraz srebro, które można nabyć w dwóch formach fizycznych, jako monety bulionowe oraz sztabki srebra. Metale szlachetne zakupione w formie sztab, z pewnością będą dobrą lokatą nieco większego kapitału, zaś np. srebrne monety, z czasem mogą zyskać dodatkową wartość kolekcjonerską. Obie formy szlachetnych kruszców inwestycyjnych dostępne są na stronie profesjonalnego dilera https://79element.pl/.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x