W tej publikacji kontynuujemy temat poprzedniego artykułu, w którym przedstawiliśmy Państwu złote monety inwestycyjne z serii „Giganci Epoki Lodowcowej”; serii wyjątkowej na rynku kruszców, gdyż nawet sektor numizmatyczny jest ubogi w monety przedstawiające tematykę ziemskiej fauny sprzed setek tysięcy lat, a szkoda, bo to ciekawy i wdzięczny temat. Dlatego szczególnie polecamy poniższe walory Państwa uwadze i zapraszamy do zakupu przez stronę Mennicy 79 Element – każdą z monet z serii można kupić po uprzednim zamówieniu wybranego egzemplarza.
Wizerunek nosorożca włochatego, przedstawiciela megafauny z okresu plejstocenu, zdobi piątą z kolei monetę z serii. Zwierzę to zamieszkiwało stepy północnej Eurazji, od Pirenejów po Syberię. Żyjący ok 500 000 lat temu gigant należał do jednych z największych ssaków roślinożernych – dorosłe samce osiągały dwa metry wysokości, pięć metrów długości, a ich waga wynosiła ok. 3,5 tony. Posiadały masywny garb na ramionach, uważany za wsparcie dla ogromnego rogu przedniego. Grube, długie futro chroniło nosorożce przed mroźnymi zimami i ekstremalnym klimatem epoki lodowcowej. Żywiły się trawami i turzycami, powszechnymi na stepach, a zdrowe dorosłe osobniki nie miały naturalnych drapieżników. Podobnie jak wiele ówczesnych gatunków megafauny, były one częstym tematem malowideł jaskiniowych. W Polsce znajduje się jedyny kompletny okaz tego wymarłego gatunku z epoki plejstocenu, który można podziwiać w krakowskim Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.
ZŁOTA MONETA GIGANCI EPOKI LODOWCOWEJ: NOSOROŻEC WŁOCHATY, 1 OZ, 2021
Rewers monety ukazuje sylwetkę nosorożca włochatego na tle jest płaskiego stepu, który wyznacza równą linię horyzontu- ta zaś oddziela gładkie, lustrzane niebo od chropowatej ziemi. Nosorożec swoją zwalistą postacią zajmuje prawą część pola monety. Unosi jedną nogę do góry, jednak ruch ten pozbawiony jest dynamiki. Ostry, długi róg jest mocnym akcentem na wypolerowanym tle nieba. Widocznie ukazano teksturę jego sierści.
Złota moneta o wadze 1 uncji jest wykonana z najwyższej jakości złota w ściśle limitowanym nakładzie 1000 sztuk na całym świecie. Każdy egzemplarz opakowany jest w kapsel i kolekcjonerskie opakowanie.
Tury leśne, znane również jako aurochsen, urus lub ure, to gatunek dużego dzikiego bydła, który zamieszkiwał obszary leśne Azji, Europy i Afryki Północnej. Najstarsze odnalezione w Indiach szczątki tura datowane są na około 2 miliony lat. Do Europy dotarły około 270 000 lat temu. Proporcje i kształt ciała tura były uderzająco różne od wielu współczesnych ras bydła – nogi zwierzęcia były znacznie dłuższe i smuklejsze, co skutkowało wysokością ramion niemal równą długości tułowia. Czaszka, z dużymi rogami, była znacznie większa i bardziej wydłużona niż u większości ras bydła, lecz podobnie jak u innego dzikiego bydła, kształt ciała tura był atletyczny (zwłaszcza u byków) i wykazywał silnie wyrażoną muskulaturę szyi i ramion. Tury były jednymi z największych roślinożerców w polodowcowej Europie, porównywalnymi z żubrami. Szacuje się, że tury z późnego środkowego plejstocenu ważyły do 1500 kg. Rogi giganta mogły osiągać 80 cm długości i od 10 do 20 cm średnicy. Podczas gdy dzikie podgatunki wymarły, w tym nominalny podgatunek Bos primigenius (ostatni odnotowany samiec zginął w lesie Jaktorów w Polsce w 1627 roku), współcześnie istniejące bydło domowe jest uważane za podgatunek tura leśnego.
ZŁOTA MONETA GIGANCI EPOKI LODOWCOWEJ: TUR, 1 OZ, 2021
Szósta moneta z serii ukazuje tura leśnego, który zdaje się z zaciekawieniem patrzeć wprost w „obiektyw” przed sobą. Jego potężna sylwetka rysuje się majestatycznie na tle góry i trawiastego stepu. Teksturę futra zwierzęcia oddano z wielką dokładnością i starannością.
Złota moneta o wadze 1 uncji jest wykonana z najwyższej jakości złota w ściśle limitowanym nakładzie 1000 sztuk na całym świecie. Każdy egzemplarz opakowany jest w kapsel i kolekcjonerskie opakowanie.
Mamut włochaty to wymarły gatunek z rodziny słoniowatych, który żył około 800 tysięcy do 600 tysięcy lat temu na Syberii, w północnej Eurazji i Ameryce Północnej. Pod koniec plejstocenu mamut włochaty wymarł niemal całkowicie na większości terenów swojego występowania, jednak nieliczne populacje przetrwały do środkowego holocenu (1800 r. p.n.e.). Rozmiarem był zasadniczo podobny do współczesnego słonia afrykańskiego – samce osiągały w kłębie ok. 3,5 m i wagę 6 ton, zaś samice 2,9 m wysokości i 4 tony wagi. Grube, dwuwarstwowe futro zapewniało mamutom ochronę przed odmrożeniami i utratą ciepła. W przeciwieństwie do swoich współczesnych pobratymców miały małe uszy, za to kły były ogromne i zakrzywione. Ich dieta składała się z turzyc i traw, dominującej roślinności na stepie, która obejmowała północną Eurazję i Amerykę Północną. Żyły nawet do sześćdziesięciu lat. Wyginęły dopiero około 10 000 lat temu, chociaż niektóre populacje były nadal obecne na Wyspie Świętego Pawła (wyspa na południowym Oceanie Indyjskim, należąca do Francji) jeszcze 5600 lat temu i na Wyspie Wrangla (Rosja) 4000 lat temu. Szczątki mamutów są powszechnym znaleziskiem archeologicznym i często obejmują zamrożone, niemal kompletne zwłoki. Mamuty były pożądanym łupem łowczych, zarówno ze względu na mięso, jak i skórę oraz kości.
ZŁOTA MONETA GIGANCI EPOKI LODOWCOWEJ: MAMUT WŁOCHATY, 1 OZ, 2019
Rewers ukazuje majestatyczną postać mamuta włochatego na tle skalistego (a może lodowcowego) krajobrazu. Jego statyczna sylwetka oraz długie kły, zwane ciosami, budzą respekt. Mamut zapoczątkował serię monet Giganci Epoki Lodowcowej z uwagi na swoją wciąż dużą popularność oraz faktu, że był zwierzęciem, które najczęściej pojawiało się w naskalnej sztuce naszych przodków.
Złota moneta o wadze 1 uncji jest wykonana z najwyższej jakości złota w ściśle limitowanym nakładzie 1000 sztuk na całym świecie. Każdy egzemplarz opakowany jest w kapsel i kolekcjonerskie opakowanie.
Lwy jaskiniowe, z łac. Panthera Spelaea po raz pierwszy pojawiły się w Europie około 900 000 lat temu i zniknęły z naszych szerokości geograficznych wraz z końcem wielkiej epoki lodowcowej 10 000 lat temu. Były o około jedną trzecią większe niż lwy występujące dziś w Afryce – pokryte długą i gęstą sierścią, samce osiągały 3,5 m długości (od głowy do końca ogona) i ważyły średnio 270-320 kg, a samice 175 kg – a ich dieta składała się ze zwierząt stadnych i większych roślinożerców tamtych czasów. Rysunki wskazują, że lwy jaskiniowe, w przeciwieństwie do dzisiejszych lwów afrykańskich, nie miały grzywy. Jego głównym środowiskiem były stepy i lasy parkowe w całej Europie i w Azji, od Anglii do Syberii, a także na terenie Polski.
ZŁOTA MONETA GIGANCI EPOKI LODOWCOWEJ: LEW JASKINIOWY, 1 OZ, 2022
Rewers monety ukazuje sylwetkę lwa jaskiniowego, który wydaje z siebie groźny ryk. Zwierzę ukazano na tle stepu. Złota moneta o wadze 1 uncji jest wykonana z najwyższej jakości złota w ściśle limitowanym nakładzie 1000 sztuk na całym świecie. Każdy egzemplarz opakowany jest w kapsel i kolekcjonerskie opakowanie.
Skup złomu złota i srebra
Dzięki niskim kosztom i unikaniu pośredników w naszym skupie Zlotagotowka możemy zaoferować Państwu najwyższą cenę za sprzedawany złom złota i srebra. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod telefonem 518 492 444 w godzinach 9-17, od poniedziałku do piątku. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszej siedziby, po uprzednim umówieniu terminu wizyty.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.