Jak fałszuje się złoto – poznaj metody oszustów, na które warto uważać

Fałszywe produkty istnieją w prawie wszystkich branżach, a metale szlachetne nie stanowią niestety wyjątku. Pomysłowi oszuści podrabiają biżuterię i wyroby inwestycyjne, żerując na niewiedzy swoich klientów, którzy podekscytowani perspektywą zrobienia „złotego interesu”, nierzadko tracą na trefnej transakcji dużą część swoich oszczędności. Przed oszustami można się jednak uchronić. Poniżej przedstawiamy parę podstawowych informacji, które warto sobie przyswoić przed zakupem złota. Pomogą one zabezpieczyć Twoje finanse i cieszyć się tylko autentycznymi przedmiotami.

Biżuteria

Na wakacjach często można spotkać się z ulicznymi sprzedawcami, którzy oferują „niezwykle atrakcyjne ceny” za złote łańcuszki, pierścionki czy broszki. To idealna okazja dla nieuczciwych handlarzy do wciśnięcia nam tzw. „złota głupców”, czyli tombaku. Materiał ten jest stopem miedzi z cynkiem, który cechuje się żółtą barwą i do złudzenia przypomina złoto, dlatego łatwo dać się nabrać na biżuterię z tego surowca. By uniknąć nieudanej transakcji, już wstępna weryfikacja przedmiotu może uchronić Cię przed oszustwem. Pamiętaj, że złota biżuteria, której waga przekracza 1g, musi mieć wybitą próbę. Najczęściej spotykane próby złota to 999, 960, 750, 585, 333. 

Co oznaczą te cyfry?

Próba złota 585, dla przykładu, określa, że na 1000 gramów stopu w biżuterii przypada 585 gramów czystego złota (58,5%), resztę stanowią domieszki innych pierwiastków niemetalicznych. Złoto ze swej natury jest bardzo miękkim i kowalnym metalem, niezwykle podatnym na wgniecenia i zarysowania, użycie domieszek ma za zadanie nadać twardość biżuterii i tym samym przedłużyć jej żywot.

Najczęściej spotykane próby srebra to 999,925,875,830 i 800, jednak analogicznie, próba srebra 925 zawierać będzie 92,5% czystego srebra na 1000 gramów stopu, przy próbie 800 będzie to 80% czystego kruszcu etc.

Kupując złoty lub srebrny przedmiot należy porównać wybity na biżuterii symbol z tabelą cech i znaków probierczych. Różne próby mają różne znaki, a wszystkie aktualne oznaczenia możesz znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar.

Może się zdarzyć, że interesujący Cię produkt nie będzie miał cechy probierczej, nie świadczy to jednak jednoznacznie o tym, że wyrób jest nieautentyczny – niektóre produkty spoza Polski nie są cechowane. W takim przypadku najlepiej jest przeprowadzić próbę „na magnes”. Przedmiot wykonany z czystego złota nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych. Przyłóż zwykły magnes do przedmiotu – jeśli pierścionek lub łańcuszek ani drgnie, oznacza to, że wyrób jest ze złota. 

Produkty inwestycyjne

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak sprawdzić autentyczność złotych sztabek i monet.

Monety

Do sklepu, w którym chcesz kupić złoto, przynieś cyfrową wagę lub poproś sprzedawcę o udostępnienie sklepowej; większość kantorów skupu i sprzedaży złota powinna taką mieć. Niezbędnym narzędziem do precyzyjnego określenia wymiarów monet jest również linijka mennicza.

1.Waga

Poddawana ocenie moneta powinna spełniać minimum wagowe, wybite na awersie waloru. Monety, które od dłuższego czasu są w obiegu, doznają naturalnego ubytku na wadze, w związku z czym są nieco lżejsze. Nie powinno Cię to jednak zaalarmować. 

2.Wymiary

Wymiary monety powinny spełniać maksimum określone przez producenta. Grubość autentycznej monety idealnie pasuje do wyżłobień na linijce menniczej, która określa standardowe wymiary różnych walorów; linijka sprawdzi również średnicę badanej monety.

3.Dźwięk

Najprostszy, a jednocześnie wyjątkowo skuteczny sposób określenia autentyczności monet. Walory często są fałszowane wolframem – substancją, której gęstość jest bardzo zbliżona do złota. Jednak mając obok siebie dwie monety – złotą oraz wolframową, bez trudu odróżnimy je od siebie. Wystarczy położyć oba walory na palcu i delikatnie uderzyć w nie np. metalowym długopisem. Złota moneta wyda długi i czysty dźwięk, wolframowa nie wyda żadnego.

4.Zabezpieczenia na monetach

Niektóre monety, jak Britannia i Kanadyjski Liść Klonowy mają dodatkowe zabezpieczenia, mające chronić je przed sfałszowaniem. 

Na rewersie kanadyjskiej monety widnieje wizerunek liścia klonowego. Pod liściem znajduje się jeszcze jedna, bardzo, bardzo niewielka grafika tego samego liścia, w środku którego również jest liść. Na tak małym przedmiocie, jakim jest moneta, liście można dojrzeć tylko patrząc przez lupę. Dla fałszerzy precyzyjne umieszczenie tego znaku na monecie stanowi ogromne utrudnienie.

Na Britanni natomiast umieszczono hologramowy znak – pod pewnym kątem widać trójząb, a pod innym kłódkę, co również stanowi wielkie wyzwanie dla oszustów.

Przyjrzyj się więc bardzo uważnie tym monetom i sprawdź, czy opisane wyżej zabezpieczenia są na nich wyraźnie widoczne. Nieoryginalne złoto będzie charakteryzowało się również nieestetycznymi napisami i słabą jakością wykonania.

Sztabki

Wspomniany wyżej wolfram jest bardzo często stosowany do fałszowania sztabek. Oszuści umieszczają w sztabkach wolframowe pręty, które nadają im wagę bardzo zbliżoną lub identyczną do sztab od producenta. Dla zwiększenia wiarygodności, sztabki najczęściej są pokrywane cienką warstwą kruszcu. W weryfikacji prawdziwości sztabki pomaga przede wszystkim spektrometr. Urządzenie podaje skład chemiczny badanego metalu. Aby sprawdzić kupowaną sztabkę nie trzeba jej nawet wyciągać z opakowania, czyli tzw. Certipaku. Warto przy tym odwiedzić stronę internetową producenta lub dystrybutora kupowanej sztabki i zweryfikować jej wymiary oraz wygląd Certipaku.

Metoda „na magnes”

Waga magnetyczna bardzo szybko zdemaskuje potencjalne fałszerstwo, gdyż jak zostało wspomniane wyżej, przedmiot wykonany z czystego złota jest tzw. diamagnetykiem, czyli nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych. Pole magnetyczne wagi wnika głęboko we wnętrze sztabki i pozwala na precyzyjne określenie siły i kierunku oddziaływania magnesu, a co najważniejsze w żaden sposób nie naraża badanego produktu na jakiekolwiek zniszczenia czy deformacje.

Ważne!

Pamiętaj, że na rynku metali szlachetnych nie istnieje coś takiego jak „dobra okazja”. Godni zaufania dealerzy złota sprzedają swoje produkty powyżej aktualnego kursu kruszcu. Marże obejmują cenę spot, premię za rafinację i bicie oraz koszty transportu i zysk dealera. Jeśli sprzedawca oferuje złoto po cenie niższej niż spot, z dużym prawdopodobieństwem jest to fałszywy towar. Oczywiście możesz spotkać się z atrakcyjną promocją na złote sztabki czy monety, ale szukaj ich tylko u renomowanych na rynku sprzedawców.

Sprawdzone firmy gwarantem Twojego złota

Najlepszym sposobem na zapewnienie autentyczności złotych produktów jest kupowanie złotych sztabek i monet wyłącznie od zaufanych dealerów, mennic i rafinerii, którzy gwarantują autentyczność swoich produktów. Renomowany kantor sprzedaży metali szlachetnych, prowadzi często również skup srebra i złota. Jeśli chciałbyś sprzedać starą biżuterię lub monety, poszukaj firm, które oferują najwyższe ceny złota w skupie.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x