Ostatnie dwa lata były dla złota bardzo dobre i prawdopodobnie ta sytuacja w 2021 roku nie ulegnie zmianie. Na taki stan rzeczy ma w dużej mierze wpływ epidemia COVID-19, przez którą metale inwestycyjne traktowane są jako pewny sposób na zabezpieczenie oszczędności przed inflacją. Jakie są przewidywania ekspertów?
Co miało wpływ na zrost cen złota w 2020 roku?
Na początku ubiegłego roku ceny złota utrzymywały się na poziomie nieco ponad 1500 USD, czyli niespełna 6 tys. zł., za uncję trojańską. W tym czasie obawiano się bardziej ataku Stanów Zjednoczonych na Iran i wywołania tym samym kryzysu naftowego, niż koronawirusa. Wojny uniknięto, jednak epidemia COVID-19 doprowadziła do kryzysu zarówno gospodarki światowej, jak i rynków finansowych. W efekcie ceny złota wzrosły, aby spaść w marcu z ponad 1700 do 1450 USD/oz. Kiedy banki centralne zdecydowały się na dodruk pieniędzy, metale lokacyjne zanotowały wzrosty, w wyniku czego złoto inwestycyjne na początku sierpnia kosztowało już ponad 2000 USD/oz. Słabnąca wartość dolara oraz sztuczne zaniżanie stóp procentowych sprawiło, że obligacje skarbowe obecnie nie są już traktowane jak sposób na zachowanie siły nabywczej pieniądza. Wielu inwestorów dla ochrony kapitału przed skutkami rosnącej inflacji zdecydowało się więc na kupno złota. Zainteresowaniem cieszą się też nieruchomości oraz kryptowaluty. Pod koniec ubiegłego roku złoto kosztowało prawie 1900 USD/oz, a więc w ciągu dwunastu miesięcy zanotowało wzrost na poziomie 24,4%.
Czy złoto lokacyjne się opłaca? Prognozy na 2021 rok
Według niektórych analityków rynkowych cena złota pod koniec bieżącego roku wyniesie 1790 USD/oz, inni zaś przewidują, że wzrośnie ona do 2090 USD/oz. Ponieważ ceny złota wzrastają w sytuacji, gdy przyszłość gospodarcza i polityczna pozostaje niepewna, prawdopodobnie w 2021 roku metale szlachetne ciągle będą cieszyły się zainteresowaniem inwestorów. Nie bez znaczenia pozostaje również epidemia koronawirusa. Ewentualny wzrost liczby zachorowań będzie prowadzić do kolejnych obostrzeń negatywnie wpływających na gospodarkę, co z kolei wpłynie na zwiększenie ceny złota. Wśród czynników, które w 2021 roku będą wpływać na taki stan rzeczy, wymienia się m.in. walkę z recesją spowodowaną epidemią, a co za tym idzie – pogłębiającą się inflację. Przewiduje się ponadto wzrost popytu na ten metal szlachetny w Indiach i Chinach, a więc u największych nabywców królewskiego kruszcu. Według analityków na podwyższenie cen złota wpływ będzie mieć również realizacja planu Bidena mającego na celu ratowanie gospodarki amerykańskiej, co także wiąże się ze wzrostem inflacji. Walka ze skutkami epidemii COVID-19, stale słabnący dolar, pogłębiająca się inflacja oraz zerowe stopy procentowe najprawdopodobniej sprawią, że ceny złota utrzymają się na wysokim poziomie.
Kup złoto u sprawdzonego dostawcy
Osoby chcące zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny wprowadzając do niego metale szlachetne, powinny przede wszystkim nabywać je u sprawdzonych dostawców. Dilerzy prowadzący sprzedaż złota działają również przez internet i umożliwiają dokonanie transakcji online. Zdecydowanie nierozsądnie jest kupować metale szlachetne na aukcjach internetowych, zwłaszcza jeśli sprzedający oferuje je w cenie znacznie niższej od tej rynkowej. Warto przy tym zaznaczyć, że renomowani dilerzy oferujący sprzedaż srebra i innych metali lokacyjnych umożliwiają również anonimowy zakup złota. Inwestorzy planujący taką transakcję mają do wyboru sztabki czystego kruszcu lub monety bulionowe. Decydując się na drugie rozwiązanie warto zacząć gromadzenie tego typu produktów od tych najbardziej znanych, jak np. Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy czy Wiedeńscy Filharmonicy, które w razie potrzeby sprzedamy bez większych trudności Duży wybór metali szlachetnych oferuje 79 Element. Oprócz złota i srebra można u tego dostawcy nabyć także platynę w sztabkach oraz w postaci monet, czy pallad. Więcej informacji na stronie dilera https://79element.pl/.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.