Inwestowanie w złoto dawno przestało być domeną tylko ludzi najbogatszych. Szeroka, zróżnicowana cenowo oferta dealerów metali szlachetnych sprawia, że możemy nabyć złoto w postaci sztabek lub monet bulionowych, dopasowując produkt do naszego budżetu i możliwości. Kolejnym atutem zakupu złota jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, a także uniezależnienie się od inflacji i wahań na rynkach finansowych. Od czego jednak zależą aktualne ceny złota w sprzedaży, a od czego cena złota w skupie? Z tego artykułu dowiecie się, jakie czynniki wpływają na wycenę królewskiego metalu.
Spis treści:
Jak ustala się aktualną cenę złota?
Jakie czynniki wpływają na cenę złota?
Od czego zależy cena złota w skupie?
Jak mądrze sprzedawać i kupować złoto?
Jak ustala się aktualną cenę złota?
W ustalaniu ceny złota za gram najważniejszą rolę odgrywa Giełda Londyńska, mimo, że złoto notowane jest na wielu innych światowych giełdach, np. w Tokio i w Nowym Jorku. Dlaczego stolica Anglii dzierży palmę pierwszeństwa? Wynika to z faktu, że w Londynie, w XIX wieku, powstały pierwsze na świecie giełdy zajmujące się obrotem szlachetnymi kruszcami – London Gold Market i Silver Gold Market.
Od 1987 roku za ustalenie ceny złota w czasie rzeczywistym odpowiada Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców – London Bullion Market Association (LBMA). Podmiot ten dwa razy dziennie podaje do informacji publicznej aktualne ceny złota, dokładnie o godzinie 11:30 i 16:00.
Ustalanie ceny przez LBMA jest procesem złożonym, na który składa się wiele czynników i w którym bierze udział 13 akredytowanych przez instytucję podmiotów, takich jak: China Construction Bank, Bank of Communications, HSBC Bank USA NA, Morgan Stanley, Goldman Sachs International, JP Morgan, Standard Chartered, The Toronto Dominion Bank, ICBC Standard Bank, Societe Generale, The Bank of Nova Scotia – ScotiaMocatta, Bank of China i UBS.
Gdy więc nabywamy złotą monetę lub sztabkę, jej cena uzależniona będzie od aktualnych notowań kruszcu na londyńskiej giełdzie metali szlachetnych.*
*W przypadku monet emitowanych w limitowanych nakładach, cena danej monety będzie dużo wyższa, co wynika z jej potencjału kolekcjonerskiego, przewyższającego wartość złota.
Jakie czynniki wpływają na cenę złota?
Cena złota za gram zależy od paru istotnych czynników, których każdy inwestor powinien być świadomy, m.in:
-
Światowy popyt na biżuterię i popyt przemysłowy
Biżuteria odpowiadała za około 49% popytu na złoto w 2023 roku, według Światowej Rady Złota. Indie, Chiny i Stany Zjednoczone są dużymi konsumentami złota na biżuterię pod względem wolumenu. Kolejne 7,5% popytu przypisuje się technologicznym i przemysłowym zastosowaniom złota, gdzie metal ten jest wykorzystywany do produkcji urządzeń medycznych i elektroniki. Co za tym idzie, na ceny złota może wpływać podstawowa teoria podaży i popytu – wraz ze wzrostem popytu na dobra konsumpcyjne, notowania złota mogą wzrosnąć.
-
Sytuacja polityczna i gospodarcza na świecie
Cena złota jest silnie skorelowana z sytuacją geopolityczną i polityką monetarną. Podczas gdy inne towary są głównie napędzane przez podaż i popyt, na złoto często silnie wpływają psychologiczne skutki spowolnienia gospodarczego. Kiedy sytuacja na rynkach gospodarczych nie napawa optymizmem bądź zagrożona jest stabilność polityczna, wówczas często dochodzi do wzrostu ceny złota, gdy inwestorzy zwracają się ku niemu w trudnych czasach, próbując chronić swoje pieniądze. Tak właśnie stało się w pierwszym kwartale 2022 r., kiedy konflikt rosyjsko-ukraiński pomógł złotu zyskać 6% wzrostu.
-
Wartość dolara amerykańskiego i wysokość inflacji
Cena złota jest generalnie odwrotnie powiązana z wartością dolara amerykańskiego, ponieważ metal ten jest denominowany w dolarach. Przy wszystkich innych założeniach, silniejszy dolar amerykański ma tendencję do utrzymywania niższej i bardziej kontrolowanej ceny złota, podczas gdy słabszy dolar amerykański prawdopodobnie spowoduje wzrost ceny złota poprzez zwiększenie popytu (ponieważ więcej złota można kupić, gdy dolar jest słabszy). W rezultacie, złoto jest często postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją – gdy ceny rosną, wartość dolara spada, a wraz ze wzrostem inflacji rośnie najczęściej cena złota, co obserwujemy w notowaniach tego metalu z ostatnich lat.
Od czego zależy cena złota w skupie?
Teraz już wiemy, co wpływa na cenę złota w sprzedaży. Od czego zatem zależy cena złota w skupie? Największy wpływ na wycenę danego przedmiotu ma jego próba, która określa zawartość złota w stopie (złoto w swojej czystej postaci jest miękkim i plastycznym materiałem, stąd też miesza się je z innymi kruszcami, aby zyskało na twardości). Próba, czyli inaczej znak probierczy odciśnięty jest na metalu. Wyróżnia się następujące próby złota:
999 – zawartość złota wynosi 99,9%
960 – zawartość złota wynosi 96,0%
750 – zawartość złota wynosi 75,0%
585 – zawartość złota wynosi 58,5%
500 – zawartość złota wynosi 50,0%
375 – zawartość złota wynosi 37,5%
333 – zawartość złota wynosi 33,3%
Zawartość złota w stopie określa się również w karatach. Najczystsze złoto posiada 24-karaty, które odpowiadają próbie 999. Złoto 8-karatowe odpowiada natomiast najniższej próbie złota, czyli 333. Nietrudno domyślić się, że im wyższa próba złota, tym wyższa jest cena złota za gram, i odwrotnie.
Warto wiedzieć, że wyroby jubilerskie, takie jak pierścionki zaręczynowe i kolczyki, wykonywane są ze złota próby 585, czyli ze złota 14-karatowego. Wynika to z faktu potrzeby wzmocnienia stopu srebrem lub innym metalem, by zmniejszyć ryzyko uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych codziennym użytkowaniem biżuterii. Natomiast najpopularniejsze i najbardziej pożądane przez inwestorów monety bulionowe bite są z próby złota 999, o najwyższej możliwej czystości kruszcu. Do monet tych zaliczamy m.in. Wiedeński Filharmonik, Kangura Australijskiego i Kanadyjski Liść Klonowy.
Co to jest złom złota?
Warto wiedzieć, że w skupie metali cena za gram złota określana jest jako cena złomu złota. Złom złota definiuje się jako złoto, które nie jest już używane lub zostało uszkodzone i uważa się, że nie ma wartości w swojej obecnej formie. Złom złota oznacza po prostu, że dany przedmiot nie jest wart więcej niż jego wartość złota i innych metali w nim zawartych. Zazwyczaj obejmuje to złote przedmioty, takie jak uszkodzona biżuteria, złoto dentystyczne, złote monety lub materiały pozłacane. Przedmioty te można przetopić i poddać rafinacji w celu odzyskania zawartości złota.
Jak mądrze sprzedawać i kupować złoto?
Przy sprzedaży złota, przede wszystkim należy wybrać punkt skupu złota. Na polskim rynku istnieje wiele podmiotów, które się tym zajmują – lombardy, kantory, firmy jubilerskie, aż po profesjonalnych dealerów metali szlachetnych. Czy dany punkt prowadzi skup tylko online, czy też ma punkt stacjonarny? Jaka jest cena złota w skupie? Czy na stronie skupu znajdziesz transparentne informacje o procedurze sprzedaży złomu złota? Wybierz dla siebie najbardziej optymalny i satysfakcjonujący punkt, aby sprzedaż złota ostatecznie była dobrze wspominaną transakcją.
Gdy myślisz o kupnie złota, także tutaj wybór rzetelnego dealera jest sprawą fundamentalną. Decydując się na inwestowanie w złoto, dobrym wyborem jest znalezienie lokalnego dilera, działającego na rynku od lat, który nie tylko sprzeda złoto, ale również doradzi, w co warto inwestować i jakie monety bulionowe zyskują z czasem na wartości. Ponadto posiadając dobre kontakty z dealerem, można dowiedzieć się jak weryfikować złote monety i od kupna których najlepiej zacząć budowę portfela inwestycyjnego.
Pamiętaj, że w branży metali szlachetnych nie zdarzają się okazje typu „30-40% zniżki”, ani oferty tzw. “taniego złota”, które są po prostu próbą wyłudzenia twoich pieniędzy. Warto uważać również na dilerów, którzy oferują produkty po zaniżonej cenie z dostawą odroczoną np. za dwa miesiące. W Polsce było już kilka głośnych afer, bazujących na tego typu schematach – oszust początkowo dostarczał towar, a przy następnych zamówieniach znikał wraz z pieniędzmi klientów.
Ile złota najlepiej kupić?
Decydując się na zakup złota w postaci sztabek czy monet bulionowych, warto stosować się do zasady dzielenia zakupów. Dzięki temu można uchronić się przed ryzykiem utraty dużej sumy pieniędzy oraz poznać uśrednioną cenę zakupu. W przypadku, gdy diler metali szlachetnych oferuje darmową wysyłkę, za pierwszym razem lepiej kupić 1 lub 2 uncje złota, a po otrzymaniu towaru i sprawdzeniu, że wszystko się zgadza, ponowić zakupy, skoro i tak nie są związane z dodatkowymi kosztami. Lokowanie pieniędzy w złocie jest dobrym sposobem na oszczędzanie – przykładowo złote monety nawet sprzed kilkuset lat wciąż mają siłę nabywczą, podczas gdy waluty papierowe żyją średnio 27 lat. Aczkolwiek nie jest sztuką kupić drogo, dlatego też lepiej nie kupować pod wpływem chwili, tylko poczekać na dobry kurs, sprawdzając co kilka dni aktualne ceny złota.
Comments are closed.