Afrykańskie złoto. Jakie są czołowe kraje, wydobywające złoto na Czarnym Kontynencie?

Przemysł wydobycia złota w Afryce, który do końca XX wieku tradycyjnie zdominowany był przez Republikę Południowej Afryki uległ zmianie, gdy wraz z nowym Millennium „do gry” weszły takie kraje jak Ghana, Mali i Burkina Faso. W poniższym artykule przedstawiamy sylwetki tych czołowych producentów złota na drugim co do wielkości kontynencie świata.

Złoci giganci

Jeśli chodzi o wydobycie złota w Afryce, to zachodnia część kontynentu jest głównym graczem na tym polu. Ghana, Mali i Burkina Faso to trzy z najbardziej aktywnych krajów Afryki Zachodniej, w których wydobywa się złoto. 

 

Ghana

Ghana jest nowoczesną potęgą górniczą, numerem jeden pod względem produkcji złota w Afryce i szóstym co do wielkości na świecie. Południowa Ghana od pewnego czasu uważana jest też za jeden z najbardziej płodnych regionów pod względem odkryć nowych złóż złota na świecie. Górnictwo i złoto mają zasadnicze znaczenie dla gospodarki Ghany – przemysł wydobywczy stanowi 5% PKB kraju. 

Oprócz żółtego metalu kraj eksportuje również takie surowce jak kakao, ropa naftowa, drewno, energia elektryczna, diamenty, boksyt i mangan; wszystkie one stanowią główne źródła dochodów zagranicznych i aż 37% eksportu kraju, z czego samo złoto stanowi ponad 90% całkowitego eksportu surowców.

Na terenie kraju znajdują się 23 kopalnie, które obsługuje kilka dużych firm wydobywających złoto. Należą do nich Kinross Gold (kopalnia Chirano), Newmont Goldcorp (kopalnie Akyem i Ahafo), AngloGold Ashanti (kopalnie Obuasi i Iduapriem), Gold Fields (kopalnia złota w Tarkwa) oraz Asanko Gold (kopalnia Asanko). 

Przemysł wydobywczy odpowiada za ponad 50% bezpośrednich inwestycji zagranicznych i jest największym płatnikiem podatków w kraju. Dlatego też ustawa o minerałach i górnictwie Ghany, która weszła w życie w 2006 roku została poprawiona w 2014 roku, by rozwiązać stały problem w przemyśle wydobywczym: nielegalne pozyskiwanie złota. Zaktualizowane prawo uznaje odtąd za przestępstwo nielegalne wydobycie prowadzone zarówno przez obywateli Ghany – szacuje się, że około miliona z 23 mln Ghańczyków żyje z poszukiwania złota, z czego większość na ogół w konflikcie z prawem – jak i przybyłych do kraju obcokrajowców. 

Mali

Północno-zachodni afrykański kraj Mali jest drugim po Ghanie co do wielkości producentem złota w Afryce Zachodniej. W wydobycie złota w Mali zaangażowane są nie tylko duże firmy wydobywcze, ale także rzemieślniczy górnicy, którzy produkują sporą część złota, wnosząc znaczący wkład w gospodarkę kraju.

Ten w dużej mierze nieuregulowany sektor jest nękany przez wypadki śmiertelne, przemyt, niewolniczą pracę dzieci i szkody w środowisku. W 2014 roku rząd Mali ogłosił plany nadzorowania działalności i zapewnienia górnikom łatwiejszego dostępu do finansowania, ale postępy są powolne.

Mimo że w Mali powszechne jest górnictwo rzemieślnicze, działa tam również wiele dużych firm wydobywających złoto. Kopalnie złota w Mali to: Morila (zarządzana przez rząd Mali, AngloGold Ashanti i Barrick Gold), Sadiola (zarządzana przez rząd Mali, AngloGold Ashanti i LamGold), Loulo-Gounkoto (zarządzana przez Barrick Gold) i Yatela (zarządzana przez rząd Mali, AngloGold Ashanti i LamGold).

Mali posiada – poza złotem- także bogate złoża soli i uranu, które eksportuje do innych krajów.

 

Burkina Faso

Rolnictwo i górnictwo to największe i najbardziej wpływowe gałęzie przemysłu w Burkina Faso. 

Przedstawiciele kraju, w którym wydobycie wzrosło w ciągu ostatniej dekady ponad 20-krotnie, bijąc geologiczne rekordy twierdzą, że Burkina Faso posiada wciąż wielkie złoża złota czekające na odkrycie. Po zbadaniu wschodniej, zachodniej i południowej część kraju odnaleziono wcześniej nieznane złoża, zawierające złoto, lit, nikiel, domieszkę uranu, a nawet śladowe ilości ropy.

Największe kopalnie złota w tym kraju to: Kalsaka (zarządzana przez Banlaw Africa Limited), Youga (zarządzana wspólnie przez rząd Burkina Faso i Etruscan Resource), Karma (zarządzana przez Endeavour Mining), Mana (zarządzana przez Semafo), Yaramoko (eksploatowane przez Roxgold), Taparko-Boroum ( 90% udziałów kopalni należy do Nordgoldu, rosyjskiej firmy wydobywczej, pozostałe 10% udziałów posiada rząd Burkina Faso), Essakane (eksploatowane przez IAMGOLD) oraz Inata (eksploatowane wspólnie przez rząd Burkina Faso i Avocet).

Uważa się, że Burkina Faso posiada jeden z najbardziej dynamicznych sektorów górniczych w Afryce Zachodniej, a jej inne główne zasoby wydobywcze to miedź, cynk, wapień, mangan i fosforan.

 

Gdzie można obecnie sprzedać złoto?

Jednym z miejsc, gdzie można z czystym sumieniem sprzedać złoto jest skup złota i srebra Zlotagotówka, której siedziba mieści się we Wrocławiu przy placu Wolności. Oferta Złotejgotówki wyróżnia się przede wszystkim najwyższą ceną skupu na rynku, a także indywidualnym podejściem do klienta, który może mieć całkowitą pewność, że zostanie potraktowany uczciwie. Złoto w skupie można sprzedać w praktycznie każdej ilości, a pieniądze otrzymać od razu na miejscu. Złotagotówka oferuje też możliwość wcześniejszego umówienia się na wizytę – nie trzeba wówczas tracić cennego czasu na stanie w kolejkach.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x