Tą publikacją kończymy serię artykułów przybliżającą sylwetki światowej sławy rafinerii metali szlachetnych, nazywanych „Złotą Siódemką”. Dotąd przedstawiliśmy Państwu rafinerie Metalor, Valcambi, Tanaka, Argor-Heraeus, Pamp i Rand. Ostatnia na liście znajduje się rafineria Heraeus, która, jak jej „siostry”, jest globalną grupą zajmująca się metalami szlachetnymi i technologią przemysłową – Heraeus handluje złotem, srebrem, platyną, palladem, irydem, rodem, rutenem, osmem i renem (metalem półszlachetnym).
Historia grupy Heraeus
Początki grupy Heraeus w Hanau sięgają 1851 roku, kiedy to Wilhelm Carl Heraeus, syn farmaceuty, rozpoczął opracowywanie nowych zastosowań rafinacji platyny. Ostatecznie powiązania rodziny Heraeus z Hanau sięgają XVII wieku, a motyw dłoni z różami, który pojawia się na każdej ze sztabek metali szlachetnych, jest częścią herbu rodziny Heraeus, który został zaprojektowany przez Isaaca Heraeusa (1636-1676), aptekarza, który osiedlił się w Hanau.
Do 1900 r. firma Heraeus zatrudniała 40 pracowników i rozwijała się dzięki innowacjom w zakresie zastosowania metali szlachetnych w przemyśle. Do 1939 roku, w momencie wybuchu II wojny światowej, grupa zatrudniała 1000 osób w Niemczech. Począwszy od późnych lat 50-tych, Heraeus rozpoczął ekspansję międzynarodową, początkowo do Francji i Włoch za pośrednictwem biur sprzedaży, a później poprzez zagraniczne spółki zależne i zagraniczne zakłady produkcyjne na całym świecie. Do 1979 r. zagraniczne przychody grupy przekroczyły jej przychody krajowe (niemieckie). W 1985 r. rodzina Heraeus założyła Heraeus Holding GmbH jako spółkę holdingową, za pośrednictwem której zarządzano całą grupą.
W tym czasie grupa składała się z pięciu szerokich działów, a mianowicie W. C. Heraeus (metale szlachetne), Heraeus Electro-Nite (czujniki), Heraeus Quarzglas (szkło kwarcowe), Heraeus Noblelight (specjalistyczne źródła światła) i Heraeus Kulzer (produkty dentystyczne i medyczne). W 2001 roku firma Heraeus obchodziła 150. rocznicę powstania. W latach 2009-2011 grupa biznesowa W. C. Heraeus została podzielona na dwie odrębne firmy, a mianowicie Heraeus Precious Metals i Heraeus Materials Technology. W 2013 r. sprzedano dział produktów dentystycznych, który był częścią Heraeus Kulzer. Heraeus Precious Metals i Heraeus Materials Technology zostały poddane dalszej reorganizacji w 2015 roku, w wyniku której powstała obecna jednostka biznesowa Heraeus Metal Management zajmująca się metalami szlachetnymi.
Fizyczne metale szlachetne Heraeus
Asortyment fizycznych metali szlachetnych oferowanych przez Heraeus jest szeroki. W przypadku złota i srebra, Heraeus produkuje duże sztabki Good Delivery dla rynku hurtowego, mniejsze sztabki inwestycyjne dla sektora inwestycyjnego oraz złoto i srebro ziarniste dla przemysłu i sektora jubilerskiego. W przypadku platyny i palladu, Heraeus produkuje sztabki dobrej jakości, sztabki inwestycyjne oraz gąbkę (wykorzystywaną w przemyśle). W przypadku innych metali z grupy platynowców, a mianowicie rodu, rutenu i irydu, Heraeus produkuje gąbkę i proszek.
W zakresie sztabek złota Heraeus produkuje odlewane sztabki ze złota o wadze 100 gramów, 250 gramów, 500 gramów i 1 kg, sztabki bite ze złota o wadze 1 grama, 5 gramów, 10 gramów, 20 gramów, 50 gramów, 100 gramów i 1 uncji.
W zakresie srebrnych sztabek inwestycyjnych Heraeus produkuje: srebrne sztabki odlewane o wadze 1 kg, 5 kg i 15 kg, sztabki bite ze srebra o wadze 1 uncji, 100 gramów, 250 gramów i 500 gramów.
W przypadku platyny i palladu, Heraeus produkuje sztabki bite o wadze 1 uncji, 100 gramów, 500 gramów i 1 kg.
Skup złomu złota i srebra
Złoto nie traci na wartości od tysięcy lat, stanowiąc zabezpieczenie finansowe. Twoją złotą i srebrną biżuterię, stare monety, zegarki czy sztabki bez problemu sprzedaż w naszym skupie Zlotagotowka – oferujemy najatrakcyjniejsze ceny złomu złota i srebra na polskim rynku!
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.