Valcambi – co wiemy o największej rafinerii złota w Europie?

Rynek złota powiększa się z roku na rok, rośnie również liczba miejsc, w których powstają cenne sztabki, medale i monety. Wśród tylu mennic i rafinerii istnieją jednak takie, które znane są na całym świecie, od dziesięcioleci królując nad wszystkimi innymi. Nazywa się je tzw. „złotą siódemką”. 

 

Złota Szwajcaria

Chociaż Szwajcaria należy do najmniejszych krajów na świecie zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni, znana jest jako serce przemysłu rafinacji złota – to właśnie tam usytuowane są cztery z siedmiu wspomnianych wyżej rafinerii: PAMP, Valcambi Suisse, Argor-Heraeus oraz Metalor Technologies. Pozostałe trzy ze „złotej siódemki” to Heraeus w Niemczech, Tanaka w Japonii i Rand Refinery w RPA. W tym artykule skupimy się na Valcambi Suisse, która jest największą rafinerią złota w Europie.

 

Historia 

Valcambi założona została w miejscowości Balerna w maju 1961 roku przez grupę prywatnych szwajcarskich inwestorów. Pierwotna nazwa rafinerii brzmiała Valori & Cambi SA, lecz w czerwcu 1967 roku została zmieniona na Valcambi SA, poprzez połączenie obu nazw. Od początku swego istnienia rafineria Valcambi koncentrowała się na działalności w zakresie rafinacji i produkcji metali szlachetnych. 

 

Rafineria

W ciągu swojej 60-letniej historii firma wykazała się doświadczeniem we wdrażaniu najnowocześniejszych technologii, innowacyjnym biznesie oraz bezpieczeństwie i prywatności w swoich działaniach, czyniąc z Valcambi największą na świecie rafinerię metali szlachetnych, reprezentującą globalnie zaufaną markę i złoty standard rafinacji złota. Firma świadczy szereg usług, poprzez wspomnianą rafinację, magazynowanie, produkcję metali szlachetnych (w tym bardzo szczegółowych monet i medali), po dostarczanie wyspecjalizowanych stopów metali szlachetnych w postaci półfabrykatów dla szwajcarskiego sektora luksusowych zegarków i biżuterii. Według raportu zrównoważonego rozwoju, Valcambi ma roczną zdolność rafinacji złota w wysokości 1600 ton i całkowitą roczną zdolność rafinacji metali szlachetnych w wysokości 2000 ton metrycznych. 

 

Produkty

Valcambi produkuje szeroką gamę odlewanych i bitych sztabek w złocie oraz mniejszy wybór w srebrze, platynie i palladzie. Rafineria posiada również prawa licencyjne do produkcji opatentowanych CombiBars – miniaturowych sztabek łączonych techniką „siatki”, która pozwala na oddzielenie poszczególnych mniejszych sztabek od siebie. CombiBars produkowane są w różnych rozmiarach, m. in. o wadze 50 gramów, na które składa się pięćdziesiąt 1-gramowych sztabek. Poniżej znajdą Państwo linki do sztabek CombiBars w ofercie Mennicy 79 Element:

5x1ghttps://79element.pl/product/home-page/211-podzielna-sztabka-zlota-inwestycyjnego-5-x-1-gram-o-c/

 

10x1g –         https://79element.pl/product/sztabki-zlota/214-zlota-sztabka-dzielona-10-x-1-gram-o-c/

 

50x1g–            https://79element.pl/product/sztabki-zlota/89-zlota-sztabka-inwestycyjna-50-x-1-gram-o-c/

 

100x1ghttps://79element.pl/product/sztabki-zlota/zlota-sztabka-inwestycyjna-100-x-1-gram-lbma/

Magazynowanie

W zakładzie rafineryjnym w Balernie zapewnione jest również długo- i krótkoterminowe ubezpieczone przechowywanie metali szlachetnych w skarbcach. Ta usługa magazynowania jest przeznaczona głównie dla instytucji finansowych i funduszy zabezpieczonych złotem, przy czym obowiązuje stosunkowo wysoki próg minimalnych ilości magazynowania.

 

Struktura organizacyjna

W tym samym roku, gdy zmieniona została nazwa rafinerii, szwajcarski bank Credit Suisse zakupił 50% udziałów w Valcambi, a następnie w 1968 roku dokupił kolejne 30% udziałów. W 1980 roku Credit Suisse kupił ostatnie 20%, zwiększając swój udział do pełnych 100%. 

W 2003 roku Credit Suisse sprzedał Valcambi firmie European Gold Refineries (EGR), należącej do Newmont Mining i grupy prywatnych inwestorów, lecz zachowana została licencja Valcambi na wyłączną rafinację złota i wytłaczanie sztabek kruszcu dla Credit Suisse. W 2015 roku Newmont sprzedał większościowy udział w Valcambi firmie Rajesh Exports Limited. European Gold Refineries zostało następnie wchłonięte przez Global Gold Refineries, spółkę zależną REL (Rajesh Exports Limited) Singapore PTE. Od momentu sfinalizowania zakupu Valcambi za 400 milionów dolarów w 2017 roku, Rajesh Exports Limited posiada 100% własności największej w Europie rafinerii złota. Pełne informacje o przejęciu Valcambi przez Rajesh Exports można znaleźć na blogu BullionStar.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x