Podczas II wojny światowej naziści zrabowali około 600 000 dzieł sztuki z całej Europy. Warte miliardy dolarów precjoza zostały ukryte przed aliantami i choć część z nich została odnaleziona i zwrócona prawowitym właścicielom, wiele z arcydzieł nadal pozostaje zaginionych. Pośród nich jest bezcenna kolekcja zachwycających paneli bursztynowych, znanych jako Bursztynowa Komnata. Jest to być może najcenniejszy przedmiot zrabowany przez faszystowski reżim – Komnata była jednym z najcenniejszych artefaktów Rosji, nazywana „ósmym cudem świata”. Po splądrowaniu przez nazistów pałacu w Petersburgu, gdzie się znajdowała, bursztynowy pokój został przewieziony do Niemiec i wystawiony na widok publiczny, lecz w ostatnich miesiącach wojny zaginął bez śladu. Los Bursztynowej Komnaty jest odtąd jedną z największych tajemnic II wojny światowej.
Geneza powstania Bursztynowej Komnaty
Bursztynowa Komnata pochodzi z 1701 roku, kiedy to niemiecki rzeźbiarz barokowy Andreas Schlüter rozpoczął prace nad jej budową. W tym czasie Schlüter był głównym architektem pruskiego dworu królewskiego i decyzja użycia bursztynu do dekoracji wnętrz była zupełnie nowym i ekstrawaganckim pomysłem. Schlüter planował ozdobić bursztynowymi panelami ściany jednego z pokoi w pałacu Charlottenburg w Berlinie, w którym mieszkał Fryderyk I, pierwszy król Prus, oraz jego żona królowa Zofia Charlotta. Ostatecznie sala została zainstalowana w berlińskim Pałacu Miejskim, gdzie w 1716 roku zakochał się w niej odwiedzający Rosję car Piotr. Aby zawrzeć sojusz między dwoma państwami, syn Fryderyka, Wilhelm I podarował Piotrowi pokój jako prezent.
Został on zdekonstruowany i umieszczony w dużych skrzyniach i przeniesiony do miasta, które Piotr właśnie założył – Petersburga. W 1755 roku córka Piotra, cesarzowa Elżbieta, przeniosła pokój do Pałacu Katarzyny w dzisiejszym Puszkinie, tuż za Petersburgiem. W następnych latach nad pokojem pracowało kilku innych rosyjskich, niemieckich i włoskich rzemieślników, którzy dopasowywali go do nowego, większego otoczenia. Kiedy w 1770 roku pokój został ostatecznie ukończony, zajmował ponad 55 metrów kwadratowych i był ozdobiony ponad 6 tonami bursztynu. Bezcenne dzieło sztuki olśniewało i hipnotyzowało wszystkich, którzy do niego wchodzili, a jego splendor był większy niż Schlüter mógł sobie kiedykolwiek wyobrazić. Szacuje się, że jego współczesna wartość wynosi w przybliżeniu miliard trzysta milionów złotych!
Rosyjski skarb
Pokój pozostawał rosyjskim skarbem przez cały XVIII i XIX wiek, a nawet przetrwał rewolucję w 1917 roku. Jednak jej czas na rosyjskiej ziemi dobiegł końca w 1941 roku, gdy wojska Hitlera zamknęły się w Petersburgu (wtedy nazywanym Leningradem) w ramach operacji Barbarossa. Główny kurator sztuki Anatolij Kuczumow otrzymał zadanie rozebrania cennej Bursztynowej Komnaty i przygotowania jej do bezpiecznego wywiezienia na wschód.
Kuchumow szybko odkrył, że bursztynowe panele z czasem stały się kruche i sądził, że przy próbie ich usunięcia zostaną poważnie uszkodzone. Zamiast tego kazał pokryć pomieszczenie cienką warstwą tapety w nadziei, że naziści przejdą obok niego obojętnie. Podstęp się nie powiódł.
Naziści kradną Komnatę
Hitler doskonale znał historię Bursztynowej Komnaty. Plądrujący rosyjski pałac naziści wiedzieli dokładnie, czego szukają i w ciągu ponad doby udało im się zdjąć panele ze ścian i zapakować je do skrzyń. Skrzynie zostały przewiezione do Królewca w Niemczech na wybrzeżu Bałtyku (dzisiejszy Kaliningrad, rosyjska enklawa), a pokój został ponownie postawiony w zamku w Królewcu. Tam przez kolejne dwa lata Komnata była wystawiona na widok publiczny dla Niemców. Gdy fala wojny przechyliła się na korzyść aliantów, pokój ponownie został przeniesiony, gdyż Hitler nakazał wywiezienie zrabowanych dóbr z Królewca.
W 1944 roku RAF intensywnie zbombardował Królewiec, w tym jego historyczną kwaterę. Ogień artyleryjski padł na miasto, gdy Sowieci posuwali się w jego kierunku w 1945 roku. W wyniku tych dwóch wydarzeń muzeum zamkowe zostało zniszczone. Czy Bursztynowa Komnata została w porę ewakuowana, czy też uległa bombardowaniu? Gdy Armia Czerwona wkroczyła do niemieckiego miasta, Bursztynowej Komnaty już nie było, a jej miejsce spoczynku do dziś pozostaje tajemnicą.
Złoto i monety z bursztynem
Tajemnica Bursztynowej Komnaty dalej rozpala wyobraźnię ludzi, a skamieniała żywica drzew, którą w istocie jest bursztyn wciąż jest niezwykle popularną ozdobą, wykorzystywaną m.in. w jubilerstwie. Także rynek metali szlachetnych sięga po ten słoneczny kamień, w efekcie czego powstają wyjątkowe egzemplarze monet inwestycyjnych. W ofercie Mennicy 79 Element znajdziesz wyjątkowy zestaw dwóch monet z serii “Amber Route”. Set, składający się ze złotej i srebrnej monety, upamiętnia miasta leżące na trasie łączącej w okresie starożytnego Rzymu wybrzeża Adriatyku i Bałtyku, przez które przebiegał słynny „Bursztynowy Szlak”. Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą pod linkiem: https://79element.pl/product/wszystkie-produkty/175-szlak-bursztynowy-1550-au-2828-ag-o-c/. A może potrzebujesz zastrzyku gotówki? Skup złomu złota i srebra Złotagotówka oferuje najwyższe na rynku ceny. Zapraszamy do kontaktu i darmowej wyceny Twojego złota i srebra.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.