Nie jest tajemnicą, że emerytury w Polsce nie należą do najwyższych. Jeszcze w 2018 roku najczęściej wypłacana kwota, która wpływała co miesiąc na konto emerytów, to nieco ponad 900 zł netto. Stąd wiele inicjatyw, które mają poprawić sytuację w przyszłości. Decyzje polityków są jednak niepewne, dlatego wiele osób decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i już zaczyna gromadzić oszczędności, które pozwolą im żyć godnie na starość. Czy oszczędzanie jest najlepszym rozwiązaniem? Czy można utożsamić je z inwestowaniem? I tak, i nie.
Jakoś to będzie, czyli o skłonności do (nie)oszczędzania
Czy Polacy oszczędzają? Okazuje się, że nie, a przynajmniej niewielu. Choć powszechnie istnieje świadomość, że oszczędzać warto, rzeczywistość nie pozwala nam na gromadzenie środków. Trend ten w ostatnich latach się zmienia, i jeśli kierować się jedną z najbardziej optymistycznych statystyk, na jednego Polaka przypada obecnie ponad 33 tys. zł oszczędności – to średnia dla 38 mln Polaków. W rzeczywistości jednak niewielu z nas ma jakiekolwiek środki na koncie. Wynika to z prostego faktu. Wielu z nas po prostu nie stać na oszczędzanie. Na ogół wydajemy tyle, ile zarabiamy.
Jak oszczędzamy?
Jeśli już udaje nam się odłożyć jakieś kwoty, najczęściej są to pieniądze na tzw. czarną godzinę. Odkładane bez celu i nieregularnie. Kwota też nie jest zawrotna. W przeprowadzonym kilka lat temu badaniu CBOS większość osób, które zadeklarowały jakiekolwiek oszczędności, stwierdziła, że gdyby przyszło im pokryć całość wydatków na życie z tych pieniędzy, utrzymaliby się przez okres od 2 do 6 miesięcy. Jeśli zaś chodzi o formę, większość Polaków (55%) przechowuje swoje oszczędności w depozytach bieżących i terminowych. I choć sytuacja ekonomiczna w odczuciu wielu Polaków w ostatnich latach uległa poprawie, tylko nieliczni decydują się na inwestycje. Najczęściej wolimy gromadzić swoje środki bezpiecznie – na kontach oszczędnościowych lub lokatach krótkoterminowych. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że część tych oszczędności pożera inflacja.
Inwestowanie dla ostrożnych – złoto i srebro inwestycyjne
Inwestowanie może być formą oszczędzania, o ile decydujemy się na bezpieczne instrumenty. Wiele form, np. inwestowanie na giełdzie, obarczonych jest sporym ryzykiem. W ten sposób możemy znacznie pomnożyć nasze oszczędności, ale możemy je równie szybko stracić. Jednym z bezpiecznych sposobów jest zakup produktów inwestycyjnych, tj. monety bulionowe lub sztabki złota, srebra lub innych metali szlachetnych.
Jak inwestować w kruszce?
Przede wszystkim warto wybierać produkty chodliwe, takie – które łatwo zbyć. Sztabki nie powinny stanowić problemu, jeśli idzie o sprzedaż. Jeśli decydujemy się natomiast na obrót monetami bulionowymi, najlepiej postawić na złote i srebrne monety, które są rozpoznawalne na całym świecie, tj. krugerrand, maple leaf, philharmoniker i inne (najpopularniejsze złote monety i ich srebrne odpowiedniki znajdziecie tutaj: https://79element.pl/content/37_najpopularniejsze-zlote-i-srebrne-monety-buli).
Oczywiście inwestowanie w metale szlachetne wymaga znalezienia odpowiedniego partnera przy zakupie i późniejszej sprzedaży złota. Dziś nie musimy ograniczać się do skupów stacjonarnych. Wygodniej jest skorzystać ze sklepów internetowych, jak np. 79th Element. Dzięki temu możemy w zaciszu domowym przeglądać produkty inwestycyjne, sprawdzać kurs złota czy srebra bez wychodzenia z domu. Jeśli zdecydujemy się na zakup, paczkę otrzymamy kurierem pod wskazany adres. Skup 79th Element oferuje również wysyłkę do popularnych paczkomatów Inpost. Czy to bezpieczne? Jak najbardziej. Odpowiednio zabezpieczona paczka nie zdradza zawartości. Staje się w ten sposób jedną z wielu przesyłek, które codziennie przewożą kurierzy.
Jak widzimy, inwestowanie może być najlepszą formą oszczędzania pieniędzy. Zwłaszcza kiedy inwestujemy w kruszce, które pozwalają oprzeć się negatywnym wahaniom na rynku. Każda forma inwestycji może generować zyski, ale jeśli chcemy mieć pewność, że nie stracimy naszych oszczędności, postawmy na sprawdzone rozwiązania, jak np. zakup złota inwestycyjnego.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.